Organ Bağışı
02 Mayıs 2024

Kisinin hayatta iken, serbest iradesi ile tibben yasami sona erdikten sonra doku ve organlarini baska hastalarin  tedavisi için kullanilmasina izin vermesidir.

Organ Nakli

Vücutta görevini yerine getiremeyen bir organin yerine canli veya kadavradan alinan yeni , saglam bir organin cerrahi yöntemlerle nakledilmesi islemidir.

Beyin Ölümü

Tüm beyin, beyincik ve hayati merkezlerin yer aldigi beyin sapi denilen özel beyin bögesinin fonksiyonlarinin geri dönülmez sekilde kayboldugu ve mutlak ölümle sonuçlanan bir süreçtir. Beyin Ölümü kavrami ile Korna, Bitkisel hayat ifadeleri karismaktadir. Korna ve bitkisel hayat tanisi alan hastalarda bazi beyin fonksiyonlari çalismaktadir ve tibbi destek ile hasta yasamina yillarca devam etmektedir. Beyin ölümünde ise hastaya ne kadar tibbi destek saglanarsaniz saglayin hastanin yasamasi mümkün degildir ve ölün en kisa sürede gerçeklesmektedir.

Kimler Organ Bagisinda Bulunabilir ?

2238 Sayili yasaya göre on sekiz yasindan büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarinin tamamini veya bir bölümünü bagislayabilir.

Organ Bagisinin Dini Yönden Sakincasi Var mi?

Büyük dinlerin çogu organ bagisini onaylamakta ve desteklemektedir. Diyanet Isleri Baskanligi Din Isleri Yüksek Kurulu 6.3.1980 Tarih ve 396 sayili karari ile organ naklinin caiz oldugunu açiklamistir.  Bu Kararda ;

-Zaruret halinin bulunmasi , hastanin hayatini veya hayati bir organinin kurtarmak için , bundan baska çaresi olmadiginin mesleki ehliyet ve dürüstlügüne güvenilen bir doktor tarafindan tespit edilmesi,

-Doku ve Organi alinacak kisinin bu islemin yapilmis oldugu sirada ölüm olmasi,

-Zaruret halinin bulunmasi,hastanin hayatini veya hayati bir organini kurtarmak için , bundan baska çaresi olmadiginin mesleki ehliyet ve dürüstlügüne güvenilen bir doktor tarafindan tespit edilmesi,

-Doku ve organi alinacak kisinin bu islemin yapilmis oldugu sirada ölmüs olmasi,

-Toplumun huzur ve düzeninin bozulmasi bakimindan organ ve dokusu alinacak kisinin sagliginda buna izin vermis olmasi veya hayatta iken aksine bir beyani olmamak sartiyla, yakinlarinin rizasinin saglanmasi

-Alinacak organ veya doku karsiliginda hiçbir sekilde ücret alinmamasi,

-Tedavisi yapilacak hastanin da kendisine yapilacak olan bu nakle razi olmasi gerekir.

Kuran-I Kerim'de De ;" Kim bir insana hayat verirse onun tüm insanlara hayat vermisçesine sevap kazanacagi" beyan olmaktadir. (Maide Suresi, Ayet 32)

Organ Bagisi Nereye Yapilir?

-Organ nakli yapan merkezlerde,

-Hastanelerde,

-Organ nakli ile ilgilenen vakif,dernek vb. kuruluslarda organ bagisi islemi yapilabilir.

Organ Bagisinda, 

Organ bagisi kartini iki tanik huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Bagislanmis olan organin uygunlugu organ bagislayan kisde beyin ölümü gerçeklestikten sonra arastirilir. Organ bagisi yapanlarin bu durumda ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çikabilecek problemleri önlemek açisindan yararli olacaktir. Organ bagisinda bulunan kisilerin organ bagis kartini daima yaninda tasimasi organ bagisi isleminin karisiklik ve gecikme olmaksizin yerine getirilmesini saglayacaktir.

Hangi Organlarin Nakli Yapilabilmektedir ?

Böbrek,Pankreas,Karaciger,Akciger,Kalp,Ince Barsak

Hangi Dokularin Nakli Yapilabilir?

Kornea, Kemik Iligi , Tendon , Kalp kapagi, Deri ,Kemik

Bagislanan Organlar Kimlere Nakledilir?

Organ alacak hastalar öncelikle kan grubu uyumuna, daha sonrada doku grubu uyumuna göre belirlenir.Kan ve doku uyumu yani sira hastanin tibbi aciliyet durumu göz önünde bulundurulur. Cins,irk, din, fakir-zengin ayrimi yapilmaz.

?