ESWL (Taş Kırma)
13 Şubat 2024

Şok dalgalarıyla taş kırma (ESWL)

Taş, idrar yollarındaki idrardan gelen kristallerin geliştirdiği sert bir kütledir. Böbrekte ya da üreterde (böbrekten mesaneye doğru yönelen idrar kanalında) bulunabilir.

Şok dalgalarıyla taş kırma (ESWL), vücut dışından taşları kıran bir makineyle yapılır. Amaç cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç duymadan tedavidir.  Taş kırmak için odaklanmış şok dalgaları (kısa sinyalli yüksek enerjili ses dalgaları) deriden taşa iletilir. Taş, şok dalgalarının enerjisini emer ve küçük parçalara ayırır. Parçacıklar daha sonra idrar yoluyla atılır. ESWL yönteminin başarısı, taşın nitelikleri ve vücut yapısı gibi birkaç faktöre bağlı olarak değişir.


Şok dalgasıyla taş kırma (ESWL) nasıl uygulanır?

Vücudun yan kısmı şok-dalga üretici cihaza doğru konumlanacak şekilde müdahale masasına uzanılır (Şekil 2). Taşın tam konumu, ultrason  cihazı veya skopi görüntüleme yöntemiyle çok hassas bir şekilde saptanır.

İşlem sırasında şok dalgalarının küçük patlamaya benzeyen sesi duyulur. İşleme düşük yoğunluk seviyelerinden başlanır ve yavaş yavaş dalgaların gücü arttırılır. Bu işlem için anesteziye gerek yoktur. ESWL işlemi yaklaşık 45 dakika sürer. Eğer taşın boyutu büyükse taşın tamamının kırılması için birkaç seans yapılması gerekebilir.

Hastanemiz taş kırma ünitesinde  elektromanyetik cihazla böbrek ve üreter taşlarına başarılı bir şekilde taş kırma işlemi uygulanmaktadır.
  • 1.jpeg
  • WhatsApp Image 2022-08-09 at 11.49.39.jpeg